Про Реформацію в Україні з Дональдом Карсоном
Дональд Карсон проживає у Лібертвілі, штат Іллінойс, і є професором-дослідником Нового Заповіту в Університеті "Євангельська школа Трійці" у м. Дірфілд. Відомий за авторством і редакцією понад шістдесяти книг, зокрема «Коментар Нового Заповіту», «Екзегетичні помилки», «Заклик до духовної реформації», «Христос і культура: новий погляд», «Складне вчення про любов Бога. Любов у важких ситуаціях», «Бог, Який є» та інші.
Наприкінці 2016 року Дональд Карсон вперше відвідав Україну на запрошення керівництва ВСЦ ЄХБ. Ми поставили служителю кілька запитань у темі відзначення 500-ліття Реформації.
Наскільки тези «Тільки Христос», «Тільки Писання», «Тільки благодаттю», «Тільки вірою» і «Тільки Богові слава», що проголосив Мартін Лютер, є сьогодні актуальними?
Ці п’ять основ реформації Мартін Лютер сам не проголошував. Пізніше ті, хто оглянувся назад, на Реформацію, з’ясували, що ці п’ять основних тез і були основою Реформації. Що ж до України, то Реформація не досягла Україну як суспільно-релігійний рух. Наскільки мені відомо, євангельська віра почала інтенсивно поширюватися в Україні протягом останніх 150 років. Наскільки ці п'ять основ протестантського богослов'я вірно передають послання Божого Слова, настільки вони і є актуальними. а Божі слова завжди є актуальними в різній культурі. П'ять основ Реформації можуть мати різне застосування, залежно від культури, але те що робить їх актуальними в Україні, воно і робить їх актуальними в Китаї, Вірменії, Кенії...Це є узагальненням основних принципів Божого Слова. Ці п'ять основних тез у зручній спосіб узагальнюють для нас Євангеліє. Ось чому ми повинні їх знати та розуміти.
Україна в 2017 році відзначає 500-річчя Реформації. На Вашу думку, чи може ця подія допомогти подолати кризу в країні?
Напевне, все залежить від того, як ви уявляєте цю кризу. Дехто каже, що країни, які пережили Реформацію, як результат, мають тверді демократичні принципи і є прогресивними. Наприклад, у Китаї зараз влада в деяких областях думає про те, щоб узаконити християнство, бо вважають, що християни є сумлінними працівниками. Можливо ваші політичні лідери певною мірою теж переслідують такі цілі. І вони мають рацію.
Якщо Євангеліє трансформує, тобто змінює суспільство, тоді в країні більше чесних людей, які віддано і сумлінно працюють, які не є егоїстами, вони піклуються про своїх ближніх. Але християнство існує не для того, щоб першочергово досягати цих цілей. Є багато людей, які хотіли б мати такі результати, але без християнства.
Треба розуміти, якщо людина не має істинної віри в Ісуса Христа, то такого результату не буде. Тому це можливість, щоб поставити всі крапки над «і» в тому, що стосується Євангелія. До того ж нерідко першою реакцією на проповідь Євангелія є не захоплення, а гоніння. Думаю, що ви не з чуток знаєте про це. Це на собі відчула і рання Церква в перші три століття. До тих пір, поки імператор Костянтин не узаконив християнство, на Церкву тривало гоніння.
Тому на мою думку, якщо з Божої милості це укоріниться в українському суспільстві і сотні тисяч або мільйони людей навернуться до євангельської віри по справжньому, то це матиме особливий вплив на економічний і соціальний ріст держави. Однак потрібно попередити, що коли хтось цікавиться християнством з корисних цілей, то він без істинного християнства не матиме успіху.
Ви багато говорите про молитву, зокрема і в Україні на конференції молодих пасторів. Яке місце молитва займає у вашому житті?
Вважаю, що для зосередженні на навчанні варто було підкреслити важливість молитви, християнського досвіду і віри. Мені здається, що молитва для кожного повинна бути відображенням особистого характеру християнської віри, відображенням особистого пізнання Бога, особистої довіри Його Слові і Його обітницям. Молитва відображує процес нашого пізнання Бога.
Що б ви побажали нашим читачам?
Розвивайте в собі спрагу до Божого слова.
Прагніть вірного розуміння Євангелія.
Знаходьте радість в пануванні Ісуса Христа.
Шукайте найперше Царства Божого і Його правди.
Будуйте ваше життя на вічних цінностях!
Спілкувався Богдан Вершигора
- Категория:
- Войдите на сайт для отправки комментариев