«Підвищення фінансової прозорості та бюджетної підзвітності місцевих управлінь охорони здоров’я в Запорізькій області».

29 липня 2015 року готелі «Театральний» відбувся круглий стіл проекту «Підвищення фінансової прозорості та бюджетної підзвітності місцевих управлінь охорони здоров’я в Запорізькій області».

В круглому столі взяли участь представники медичних установ м. Запоріжжя, громадськості та ЗМІ.

Під час круглого столу були презентовані результати проекту, а також обговорювалися стан забезпечення ліками та проблеми, яки виникають під час проведення тендерних закупівель

Аналітичний звіт

про проведення державних закупівель

в Запорізькій області

з метою надання послуг населенню

в сфері охорони здоров’я

у 2014 році

 

 

 

 

 

 

ЗМІСТ:

 

ВСТУП……………………………………………………………………………………….....… 3

 

РОЗДІЛ І. Загальна інформація про державні закупівлі

в медичній сфері Запорізької області у 2014 році

(за інформацією «Вісника державних закупівель»)………………..…… 4

 

РОЗДІЛ ІІ. Умови проведення торгів

за переговорною процедурою закупівлі……………………………….…….. 7

 

РОЗДІЛ ІІІ. Аналіз торгів,

завершених з визначенням переможця………………………………….….. 9

 

РОЗДІЛ IV. Аналіз закупівель Комунальна установа
«Запорізький обласний центр з профілактики
та боротьби зі СНІДом» та КУ "Запорізький обласний протитуберкульозний клінічний диспансер" …………………………..… 17

 

РОЗДІЛ V. Аналіз закупівель,

проведених за переговорною процедурою…………………………….…..19

 

РОЗДІЛ VІ. Відмінені торги……………...................................................20

 

РОЗДІЛ VІІ. Закупівлі визнані такими, що не відбулись……………… 22

 

ВИСНОВКИ…………………………………………………………………………….….…..24

 

 

 

ВСТУП

 

Безкоштовна медицина, то міф який залишився від Радянського союзу. Насправді медицина потребує великих коштів, і справа в тому звідки вони беруться, як витрачаються. Виявляється держава що дня витрачає шалені кошти на закупівлі в сфері охорони здоров’я, однак звертаючись до лікарні пересічні громадяни гадки про це не мають і сплачують власний часто непомірний кошт. В чому проблема? Вважаємо не достатня обізнаність населення, відсутність чесної конкуренції, завищенні ціни на ліки, медичне устаткування та інші медичні вироби, тому саме відкритість державних закупівель та контроль з боку громадськості сприятимуть подоланню корупції в цій системі.

За період з 1 січня по 31 грудня 2014 року в Запорізькі області було проаналізовано 240 оголошень «Вісника державних закупівель» про результати проведення торгів в сфері охорони здоров’я.

Увага зверталася на співвідношення кількості відмінених закупівель до кількості торгів в результаті яких були укладені договори на постачання товарів, робіт та послуг. Були проаналізовані причини відмін закупівель в сфері охорони здоров’я області та визначені замовники, які найчастіше відміняли торги.

В закупівлях, що відбулися визначили співвідношення кількості укладених договорів на закупівлю певної групи товарів та суми коштів за укладеними договорами.

 

 

 

РОЗДІЛ І

ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ ПРО ДЕРЖАВНІ ЗАКУПІВЛІ В МЕДИЧНІЙ СФЕРІ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ У 2014 РОЦІ

(ЗА ІНФОРМАЦІЄЮ «ВІСНИКА ДЕРЖАВНИХ ЗАКУПІВЕЛЬ»)

 

Аналіз проведення державних закупівель в Запорізькій області з метою надання послуг населенню в сфері охорони здоров’я проводився за період   01.01.2014–31.12.2014.

За кількістю оголошень про результати проведення торгів в галузі медицини за повний 2014 рік найбільш «популярним» періодом для проведення закупівель виявився червень, також друга половину року була трохи активнішою за першу, але лише у кількості оголошень.

 

За вартістю картина виглядає трошки інакше, перша половина року більш витратна, Червень на тій самій високій позиції, в ньому було придбано товарів на суму у 3 рази більшу за будь який інший місяць.

 

За період з 1 січня по 31 грудня 2014 року у «Віснику державних закупівель» було опубліковано 240 оголошень про результати проведення торгів в галузі медицини області, серед яких:

·                   128 – завершені з визначенням переможця;

·                   7 – відмінені частково (за лотом);

·                   8 – визнані такими, що не відбулись;

·                   97 – відмінені.

 

Якщо говорити про розподіл за процедурами закупівель в медичній сфері області, то  переважна частина оголошень про результати закупівель стосується процедури відкритих торгів. При цьому двоступеневі торги та попередня кваліфікація учасників  у 2014 році не використовувались взагалі:

·                   Відкриті торги – 174 оголошень;

·                   Закупівля в одного учасника – 10 оголошень;

·                   Запит цінових пропозицій – 33 оголошень;

·                   Переговорна процедура закупівлі – 23 оголошень.

 

 

 

 

 

РОЗДІЛ ІІ

УМОВИ ПРОВЕДЕННЯ ТОРГІВ ЗА ПЕРЕГОВОРНОЮ ПРОЦЕДУРОЮ ЗАКУПІВЛІ

 

У 23 випадках торги проводились за процедурою закупівлі в одного учасника/переговорною процедурою.

Серед умов застосування переговорної процедури змовниками вказані такі:

·                   18 оголошень про закупівлі – замовник керується ст.39, ч.2, п.4 Закону України «Про здійснення державних закупівель» – замовником було двічі відмінено процедуру закупівлі через відсутність достатньої кількості учасників.

 

·                   3 оголошень про закупівлі – замовник керується ст.39, ч.2, п.2 Закону України «Про здійснення державних закупівель» – відсутність конкуренції (у тому числі з технічних причин) на відповідному ринку, внаслідок чого договір про закупівлю може бути укладено лише з одним постачальником, за відсутності при цьому альтернативи, з них:

ü    2 закупівля енергії електричної; пари та гарячої води; обробляння та розподіляння води трубопроводами;

Найчастіше процедуру закупівлі в одного учасника застосовували ДЗ "Спеціалізована медико-санітарна частина №1" МОЗ України (6 раз) та КЗ "Обласний перинатальний центр" Запорізької облради (5 разів).

Основним переможцем торгів подібного роду стало ТОВ «БаДМ», яке є лідером серед державних постачальників у галузі медицини в Запорізькій області.

 

 

 

 

РОЗДІЛ ІІІ

АНАЛІЗ ТОРГІВ, ЗАВЕРШЕНИХ З ВИЗНАЧЕННЯМ ПЕРЕМОЖЦЯ

 

Із 240 торгів  128 були завершені з визначенням переможця і 7 відмінені частково (за лотом). З них:

·       90 – відкриті торги (включаючи 5 укладених договорів за частиною лотів);

·       18 – запит цінових пропозицій;

·       20 – переговорна процедура закупівлі.

Всього за період 01.01.2014–15.12.2014 було укладено договорів на суму – 125 663 813 грн., з них:

·       за результатами процедури відкритих торгів  (включаючи 5 – укладених договорів за частиною лотів)  – на суму 120 314 385 грн.;

·         за результатами процедури запиту цінових пропозицій – на суму 818 865 грн.;

·       за результатами переговорної процедури закупівлі –  на суму 4 630 563 грн.

При порівнянні кількості укладених договорів за результатами різних процедур закупівель та суми коштів за укладеними договорами можна побачити, що у відсотковому вираженні договорів за процедурою відкритих торгів було укладено 70%, сума ж коштів за укладеними договорами складає 95% від загальної суми за усіма договорами. За результатами переговорної процедури закупівель було укладено 15% договорів, а сума коштів за укладеними такими договорами склала лише 4% від загальної:

 

 

Отже, 135 торгів (включаючи 7  укладених договорів за частиною лотів)  завершились укладанням договорів на загальну суму 125 663 813 грн., з них:

1)   184 факти закупівель  на суму 47 631 069 грн.: код 21.20.1 – ліки; код 21.20.2 – препарати фармацевтичні (антисироватка та вакцини, реактиви діагностичні); матеріали перев’язувальні клейкі, кетгут і подібні матеріали; аптечки першої допомоги; код 21.10.5 - Провітаміни, вітаміни й гормони; глікозиди та алкалоїди рослинного походження та їхні похідні; антибіотики.

2)   56 закупівель на суму 37 653 404 грн.: код 32.50.1 – інструменти і прилади медичні, хірургічні та стоматологічні (витратні матеріали для гемодіалізу та перитонеального діалізу, гастроскоп, ультразвукова діагностична система, шприци ін’єкційні, системи для переливання плазми тощо); код 32.50.2 – інструменти та прилади терапевтичні; приладдя, протези та ортопедичні пристрої (ортодонтичні пластини, зуби, гільзи, імплантати) код 32.50.3 – Меблі медичні, хірургічні, стоматологічні та ветеринарні; крісла парикмахерські та подібні крісла; їхні частини;

3)   23 закупівлі на суму 25 203 489 грн.: код 55.90.1. - Послуги щодо тимчасового розміщування, інші; код 55.20.1 - Послуги щодо тимчасового розміщування під час відпусток та інші послуги щодо тимчасового розміщування;

4)   26 закупівель на суму 5 447 277.: код 26.60.1 – Устатковання радіологічне, електромедичне та електротерапевтичне устаткування; код 26.50.1 - Прилади для контролювання інших фізичних характеристик;

5)   8 закупівель на сумму 2 419 327 грн.: код 86.10.1 Послуги лікувальних закладів ; код 86.90.1 - Послуги у сфері охорони здоров'я, інші;

6)   31 закупівля на суму  4 365 173 грн. код 20.59.5 Продукти хімічні різноманітні; 20.11.1 - Гази промислові; 20.20.1 - Пестициди та інші агрохімічні продукти; 20.13.4 - Сульфіди, сульфати; нітрати, фосфати і карбонати; 20.59.1 - Фотопластинки й фотоплівки, плівка для миттєвого друку; фотохімікати та фотографічні незмішані речовини; 20.14.7 - Продукти хімічні органічні, основні, різноманітні; 20.14.3  - Кислоти монокарбонові жирні технічні; кислоти карбонові та їхні солі

7)   1 закупівля на суму 953 283 грн; код 35.30.1 – пара та гаряча вода; постачання пари та гарячої води;

 

Графік показує співвідношення кількості укладених договорів на закупівлю певної групи товарів/робіт/послуг та суми коштів за укладеними договорами:

 

Так, наприклад, ліки та фармацевтичні препарати складають 56% від усіх укладених договорів, але сума коштів витрачена на них – лише 39%. Натомість така група товарів як послуги щодо тимчасового розміщування під час відпусток та інші послуги щодо тимчасового розміщування (послуги з оздоровлення та відпочинку дітей в дитячих закладах оздоровлення) складає лише 7% від усіх укладених договорів, натомість сума коштів за цими договорами складає 20%.

Що стосується основним Замовників торгів то перше місто посідає КУ "Запорізька обласна клінічна лікарня" Запорізької облради 29 531 153 грн., 23,5%.

 

 

Загалом в державних медичних закупівлях у Запорізькій області переможцями було визнано 106 фірм, серед яких на перші 9 припадає 60% вартості торгів.

Основним постачальником медичних товарі в Запорізькій області є ТОВ «Індар» загальна сума закупівель 27 091 573 грн, 21,6%.

 

Співставлення замовників та переможців подає наступну картину

Замовник

Переможець

Вартість торгів

Комунальна установа "Запорізька обласна клінічна лікарня" Запорізької облради

ТОВ "РЕНАРТ"

16 965 485

ТОВ "Фармпланета"

4 968 522

ОКП “Аптечне об’єднання “Фармація"

1 177 766

Комунальна установа "Обласний клінічний ендокринологічний диспансер" Запорізької обласної ради

ПрАТ "МФК - ЦЕНТР"

7 911 660

СП "Оптіма-Фарм,ЛТД"

4 059 365

ТОВ "БаДМ"

4 051 486

ПрАТ "Індар"

3 921 441

Комунальна установа "Спеціалізоване територіальне медичне об’єднання "Психіатрія" Запорізької обласної ради

ТОВ "БаДМ"

4 505 926

Комунальна установа "Територіальне медичне об’єднання "Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" Запорізької обласної ради

ТОВ "Фармпланета"

2 078 829

ТОВ "Торговий дім "АЗАРІС"

1 337 667

КУ "Мелітопольський онкологічний диспансер" Запорізької облради

Фірма "РАДМІР" дочірнє підприємство АТ НДІРВ

1 200 000

КУ "Територіальне медичне об’єднання "Багатопрофільна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги" Мелітопольської міськради Запорізької області

ТОВ "Індекс"

2 520 738

Управління з питань охорони здоров'я Запорізької міської ради

ТОВ "Ренарт"

9 126 118

ТОВ "Бізнес Центр Фармація"

1 360 610

Спільне Українсько-Німецьке підприємство у формі ТОВ "ТТВ-ДОМ" ЛТД

1 068 269

ТОВ "Укрбіотехнологія-ТМ"

1 004 382

 

 

 

 

 

РОЗДІЛ IV

АНАЛІЗ ЗАКУПІВЕЛЬ Комунальна установа «Запорізький обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом» та КУ "Запорізький обласний протитуберкульозний клінічний диспансер" Запорізької облради

«Вісник державних закупівель» повідомляє про укладання з КУ "Запорізький обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом" у 2014 році двох договорів.

У квітні комунальна установа зробила спробу купити 75 найменувано препаратів фармацевтичних (код 21.20.2) на загальну вартість близько одного мільона гривень, однак торги не відбулись, було подано лише одну пропозицію від Товариство з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство «ХіМеК», окрім того ТОВ «ХіМеК» не надоло всі необхідні документи.

У червні ця установа вдруге заявила про проведення торгів. Н цей раз було заплановано купити 51 найменування препаратів фармацевтичних (тест-системи та реактиви лабораторні, перев’язувальний матеріал) (код за ДК 016:2010 21.20.2) загальною сумою близько 700 тис.грн. В торгах взяли участь дві фірми Товариство з обмеженою відповідальністю «МЕДЛІДЕР 24» та Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛабіМед», друга фірма запропонувала більш вигодну пропозицію, вартість торгів склала 679 946,72 грн.

 

 «Вісник державних закупівель» повідомляє про укладання з КУ "Запорізький обласний протитуберкульозний клінічний диспансер" Запорізької облради у 2014 році двох договорів.

У червні 2014 комунальна установа зробила спробу купити - пестициди та інші агрохімічні продукти (засоби дезенфікційні) - 1381л, 140кг, 137062 табл. код 20.20.1. на загальну вартість близько 400 тис. гривень, однак торги не відбулись. Хоча в торгах взяли участь три фірми: Товариство з обмеженою відповідальністю «Лізоформ Меді кал» Товариство з обмеженою відповідальністю «Дезцентр», Приватна науково-виробнича фірма «Хімбіодез», комітет з конкурсних торгів виявив не доліки в оформлені документів та у розрахунках, тому усі три пропозиції було відхилено.

 

У серпні комунальна установа знову зробила спробу купити необхідні деззасоби. В торгах взяли уасть три фірми Товариство з обмеженою відповідальністю «Госпітальний менеджмент», Товариство з обмеженою відповідальністю «УкрДезСервіс», Товариство з обмеженою відповідальністю «Запорізький лікувально-фармацевтичний альянс». Переможцем визначено Товариство з обмеженою відповідальністю «Запорізький лікувально-фармацевтичний альянс», сума закупів склала 384479,76 грн.

 

В сфері закупівлі туберкуліну працюю і інші лікувальні установи, так за 2014 рік загалом по області було здійснено 8 закупівель з яких 4 не відбулися, а загальна сума тих що пройшли з визначенням переможця склала лише трохи більше 400 тис.грн.

 

 

 

 

РОЗДІЛ V

АНАЛІЗ ЗАКУПІВЕЛЬ, ПРОВЕДЕНИХ ЗА

ПЕРЕГОВОРНОЮ ПРОЦЕДУРОЮ

 

За переговорною процедурою було укладено 20 договорів, з них:

·       ліки; препарати фармацевтичні, інші; – 15 договорів (з них 6 договорів укладено з ТОВ БаДМ на суму 1 502 4710 грн.);

·       енергія електрична; пара та гаряча вода; обробляння та розподіляння води трубопроводами – 1 договір;

·       послуги у сфері спорту, інші (Послуги у сфері спорту інши)–2 договори;

·       інструменти і прилади медичні, хірургічні та стоматологічні (Інструменти і прилади медичні, хірургічні ) – 1 договір;

·       послуги у сфері охорони здоров'я, інші (послуги медичних лабораторій) – 1 договір.

 

 

 

РОЗДІЛ VІ

ВІДМІНЕНІ ТОРГИ ТА ВИЗНАНІ ТАКИМИ, ЩО НЕ ВІДБУЛИСЬ

 

Із 240 спроб закупити товари, роботи та послуги для медичної галузі області 105 завершилися відміною торгів, а 7 були відмінені частково за лотами.

На діаграмі представлені замовники, які найчастіше відміняли торги (за кількістю відмін):

 

 

 

Причини, якими керувались замовники при відміні торгів можна розділити на декілька категорій, з яких найчисленнішою є подання до участі у торгах  менше двох конкурсних пропозицій. Ця причина складає 75% усіх відмін.

 

Серед 112 відмінених закупівель (в тому числі 7 частково за лотом) найбільшу групу товарів/робіт/послуг склали ліки – 58 відмінених торгів, а це 52% від загальної кількості відмін:

Код

Назва

Кількість

%

21.20.1

Ліки

44

39%

21.20.2

Препарати фармацевтичні

14

13%

32.50.1

Інструменти і прилади медичні

12

11%

21.10.5

Провітаміни, вітаміни й гормони

9

8%

26.60.1

Устатковання радіологічне, електромедичне та електротерапевтичне устаткування

7

6%

32.50.2

Інструменти та прилади терапевтичні

4

4%

86.90.1

Послуги у сфері охорони здоров'я

4

4%

 

 

РОЗДІЛ VІІ

ЗАКУПІВЛІ ВИЗНАНІ ТАКИМИ, ЩО НЕ ВІДБУЛИСЬ

 

З поміж державних закупівель у медичній галузі області за досліджуваний період було 8 торгів, визнаних такими, що не відбулись.

П’ять  з них визнані такими, що не відбулись, оскільки ціна найбільш вигідної пропозиції конкурсних торгів перевищує суму, передбачену замовником на фінансування закупівлі.

Одні торги визнані такими, що не відбулись з аргументацією «здійснення закупівлі стало неможливим внаслідок непереборної сили»

Двоє згідно п.2.ст.30 Закону «Про державні закупівлі», менше двох пропозицій:

ВДЗ

Обява

Замовник

Предмет

27 (873), 03.04.14

97672

Комунальна установа "Запорізька обласна клінічна лікарня" Запорізької облради

код 21.20.1 - ліки (Ліки) - 292 найменування

11 (857), 06.02.14

41618

Комунальна установа "Запорізька міська багатопрофільна дитяча лікарня №5"

код 20.59.5 - продукти хімічні різноманітні: лот 1 - хімічні реактиви для КДЛ - 103 найменування; лот 2 - реактиви для газового аналізатора - 9 найменувань; лот 3 - реактиви для гематологічного аналізатора - 6 найменувань; лот 4 - реактиви для БАК - 47 на

45 (891), 05.06.14

127952

Комунальна установа Бердянської міської ради "Бердянське територіальне медичне об’єднання"

код 32.50.1 - інструменти і прилади медичні, хірургічні та стоматологічні ( Інструменти і прилади медичні, хірургічні та стоматологічні) - лот 1 - 2 найменування, лот 2 - 2 найменування: лот 2 - 2

44 (890), 02.06.14

127727

Комунальна установа Бердянської міської ради "Бердянське територіальне медичне об’єднання"

код 21.20.2 - препарати фармацевтичні, інші ( Препарати фармацевтичні, інші) - лот 1 - 6 найменувань, лот 2 - 9 найменувань, лот 3 - 78 найменувань, лот 4 - 12 найменувань (4 лоти)

40 (886), 19.05.14

120734

Комунальна установа "Запорізька обласна клінічна лікарня" Запорізької облради

код 32.50.1 - інструменти і прилади медичні, хірургічні та стоматологічні (витратні матеріали для офтальмології ) - 10 найменувань

38 (884), 12.05.14

119342

Комунальна установа "Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м.Запоріжжя"

код 26.60.1 - устатковання радіологічне, електромедичне та електротерапевтичне устатковання (Устатковання радіологічне, електромедичне та електротерапевтичне устатковання (система ультразвукова діагностична) ) - 1 штука

104(10.10.2014), 10.10.14

175488

КУ "Запорізьке обласне патологоанатомічне бюро" Запорізької облради

код 20.14.7 - продукти хімічні органічні, основні, різноманітні (Спирт етиловий неденатурований міцністю не менше ніж 80об.%) - 5929 флакон по 100 мл.

83(11.09.2014), 11.09.14

164672

Комунальний заклад "Центр первинної медико-санітарної допомоги №9"

код 21.20.2 - препарати фармацевтичні, інші (препарати фармацевтичні, інші, (БІОЛІК Туберкулін ППД - Л,розчин для інєкцій, комплект: 1 ампула по 0,6 мл. (6 доз) з активнісю 2 ТО/доза, з шприца з голками для витягання, з голками для введення або еквівалент

 

 

 

 

ВИСНОВКИ

 

Майже половина (48%) оголошених у 2014 році торгів в сфері охорони здоров’я області  були або відмінені (в тому числі частково за лотами), або визнані такими, що не відбулись.

         Найчастіше причиною відміни закупівель є відсутність достатньої кількості учасників, а це 75% від усіх відмінених торгів.

         За кількістю укладених договорів найчисленнішою групою товарів є ліки, препарати фармацевтичні, провітаміни, гормони, які складають 56% від загальної кількості договорів.

Проаналізувавши укладені договори по кожній з груп товарів звертаємо увагу на те, що переважно фаворитів в категоріях товарів немає. Також, що стосується закупівлі ліків і препаратів фармацевтичних, то із 187 закупівель у 40 випадках договори було укладено з ТОВ БаДМ на суму 11 161 961 грн. (з них 6 – за переговорною процедурою  на суму 1 502 710 грн.).

Основним замовником медичних торгів у Запорізькій області є КУ "Запорізька обласна клінічна лікарня" Запорізької облради, на долю цієї установи припала чверть закупівель області у галузі медицини, нажаль ця установа є частим фігурантом справ з розкрадання державних коштів. Із 28 переможців загальною сумою близько 30 млн.грн., 23 млн.грн. прийшлися на 3 установи. Половина закупівель зроблених КУ "Запорізька обласна клінічна лікарня" припала на ТОВ «Ренарт». Загалом ТОВ «Ренарт» є основним постачальником медичних товарів у області, на долю цієї компанії прийшлося 22% вартості усіх договорів.